Návod na ušitie dekoračného vankúša

Návod na ušitie dekoračného vankúša

Vankúš s výplňou a zamatovou obliečkou

1

 

Na detailoch záleží a aj dizajnová maličkosť vie Tvojej domácnosti dodať štýl.

Ušijeme si spolu štýlový vankúš z nášho dekoračného zamatu. Zamat patrí medzi obľúbené poťahové látky. Pôsobí luxusne a má schopnosť dodať jedinečný vzhľad akémukoľvek kúsku, ktorý z neho ušijete. Na povrchu je krásne hladký, lesklý a na dotyk príjemne mäkký.  Aktuálne je to veľmi obľúbená látka v interiéroch a pomerne často sa používa na čalúnenie postelí a sedacích súprav. Šijú sa z neho tiež závesy, vankúše aj podsedáky, ktoré dodajú domácnosti teplo domova. My nášmu vankúšu dodáme šmrc aj pomocou obľúbeného prámiku s brmbolcami. Tie sú u nás nové a nájdeš ich vo viacerých farbách. 

Čas výroby:  45 minút

Náročnosť: vhodné aj pre začiatočníkov

Budeme potrebovať:

2

 

Ako na to?

Ušijeme si najskôr vnútorný vankúš a potom obliečku. Ak už máš za sebou srdce z panelu so strihom alebo vianočné ozdoby  bude to pre teba jednoduché. Len si to zopakuješ. Jedná sa o totožný postup. Ak je to Tvoj prvý projekt, teraz zistiš, že to nebude vôbec ťažké ;) Potom si ušijeme jednoduchú obliečku bez gombíkov a bez zipsu. Výhodou tejto obliečky je, že je ľahká na výrobu a vymieňanie, ale aj to, že Ťa pod hlavou netlačia gombíky či zips. Náš vankúš bude mať rozmery 40x40 cm. 

Vnútorný vankúš

1. Vystrihneme si diel z bielej bavlny. 

3

 

2. Preložíme diel do priehybu a dáme na seba lícom k lícu. Po obvode zošpendlíme.

4

 

3. Zošijeme po obvode na šírku 1cm s vynechaním otvoru na prevrátenie

5

6

 

4. Ostré hrany pozastrihujeme.

7

 

5. Prevrátime vankúš na lícovú stranu

6. Vyplníme vankúš dutým vláknom

8

9

 

7. Zošijeme otvor

9

11

 

Obliečka na vankúš

1. Vystrihneme diely zo zamatu. Jeden predný diel a dva zadné diely. Na zadných dieloch si urobíme zástrihy, aby sme vedeli, kde sa nám budú diely cez seba prekladať.

12

13

14

15

16

 

2.  Kraje zadných dielov, kde sa budú prekladať, prešijeme overlockovým či cikcakovým stehom. Potom kraje podohneme na 2 cm do rubnej strany a prešijeme rovným stehom.

17

18

19

20

 

3. Naložíme zadné diely na seba, zástrih na zástrih a prešijeme v mieste prekladu.

21

22

 

4. Na kraje predného dielu budeme našívať prámik s brmbolcami. Najskôr ho dookola našpendlíme a potom prešijeme rovným stehom. Pri tomto šití použijeme úzku pätku. Bude sa nám prámik s brmbolcami lešie našívať.

(Pri špendlení prámik trochu "naťahuj" nešpendli ho na voľno)

23

24

25

26ň 27

 

5. Položíme predný a zadný diel obliečky lícom k lícu, okraje dookola zošpendlíme a potom zošijeme rovným stehom. Snažíme sa šiť po predošlom šití. Ostré hrany pozastrihujeme. Môžeme prešiť všetky kraje ešte aj overlockovým či cikcakovým stehom. Obliečku prevrátime a vložíme do nej vnútorný vankúš.

28

29

30

31

32

33

34

35

36

 

Takto jednoducho sme získali dizajnový kúsok, ktorý oživí akúkoľvek pohovku, posteľ alebo váľandu.

Bonusom tohto vankúšika je aj to, že je vďaka materiálu príjemný na dotyk, či už na ňom budeš chcieť sedieť, ležať, driemať alebo sa k nemu len tak pritúliť ;)

37

 

Nájdeš u nás aj video-návod, ktorý Ti so šitím  môže pomôcť.