Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ako ušiť športový vak (Stačí vystrihnúť a šiť)

 

Ako ušiť športový vak

(Stačí vystrihnúť a šiť)

Potrebuješ ušiť sťahovací športový vak na telesnú či len tak - za dobrodružstvom? 

Rýchlo a ľahko ho ušiješ práve z hotového panelu so strihom, ktorý sme pre teba vytlačili na nepremokavý polyester. Stačí si vybrať dizajn, ktorý sa ti páči a môžeš začať vystrihovať diely a šiť. Bez vymýšľania vlastných komplikovaných strihov, či obkresľovania papiera na látku.

Mysleli sme na všetko, preto je jeho súčasťou aj osobitný priestor na topánky.

Tento fotopostup Ťa krok po kroku prevedie až k hotovému vaku. A ak máš radšej videonávod, nájdeš ho na konci článku.

 

Potrebujeme:

 

 

Označenie strihových dielov:

 

1- dno vaku

2- trup vaku

3- dolná časť trupu bez zipsu

4- dolná časť trupu so zipsom

5- tunel na šnúrku

6- pútko na šnúrku

 

 

Z- priemer

V- výška vaku

V1- výška vrecka na topánky

  UNI
Z 30
V 45
V1 10

 

V tabuľke sú miery hotového, ušitého výrobku, tolerancia +-1cm. Okolo každého dielu sú pridané švíkové záložky 1cm.

Postup:

1. Vystrihneme diely z panelu, v miestach značiek urobíme krátke nástrihy.

 

 

2. Trup vaku (2) preložíme na polovicu lícnou stranou dovnútra a zošpendlíme/ zoštipcujeme bočné kraje. Prešijeme na 1cm a okraje obnitkujeme.

 

 

 

 

3. Záložku preložíme do strany a preštepujeme na 0,5cm.

 

 

4. Prichystáme tunely na šnúrku (5), konce oboch tunelov obnitkujeme, švíkové záložky podohneme do rubovej strany a prešijeme.

 

 

 

 

 


5. Tunely dáme do priehybu po celej dĺžke a naštipcujeme ich na trup vaku. Nástrihom umiestnime tunel na šev trupu lícnymi stranami k sebe. Konce tunela siahajú po nástrihy na trupe vaku. Druhú časť tunelu naštipcujeme rovnakým spôsobom. Prešijeme na 1cm a okraje obnitkujeme.

 

 

 

 

 

 

 

6. Šev preložíme smerom do trupu vaku a prešijeme 0,5cm od stredu.

 

 

7. Budeme pracovať s dielmi dolnej časti trupu so zipsom (4). Dva diely dáme lícnymi stranami k sebe a vložíme medzi nich zips. Zošpendlíme a prešijeme 1cm od okraja zipsovou pätkou (špeciálna pätka na našitie zipsu šijacím strojom).

 

 

 

 

 

8. Diely preklopíme lícnymi stranami von, zošpendlíme a blízko pri okraji prešijeme. Rovnakým spôsobom postupujeme pri druhej strane zipsu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Zoberieme diely dolnej časti trupu bez zipsu (3), dáme ich lícnymi stranami k sebe a vložíme medzi nich diel so zipsom. V okrajoch ich zošpendlíme a prešijeme 1cm od okraja.

 

 

 

 

 

10. Skrátime zips, prevrátime diely na lícnu stranu a v mieste zošitia dielov prešijeme vo vzdialenosti 0,5cm od okraja.

 

 

 

 

11. Okraje dielov so zipsom uzavrieme prešitím 0,5cm od okraja.

 

 

12. Budeme spájať trup vaku s dolnou časťou trupu. Dolnú časť vsunieme do trupu lícnymi stranami k sebe, nástrihmi na seba a zoštipcujeme po obvode. Zošijeme 1cm od okraja. Následne naštipcujeme dno vaku (1) a zošijeme po obvode 1cm od okraja. Okraje obnitkujeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. Dno vaku (1) našpendlíme na vatelín a vystrihneme podľa neho jednu vrstvu. Spodnú stranu podložíme ďalším dnom a vrstvy spolu zošpendlíme. Prešijeme 0,5cm od okraja a pretŕčajúci vatelín obstrihneme.

 

 

 

 

 

14. Z popruhu odstrihneme dva kúsky (pútka) dlhé cca 8 cm. Otvoríme zipsový rázporok a na spodnú časť vaku naštipcujeme pripravené dno. Diely dáme lícnymi stranami k sebe, nástrihmi na seba. Pútka zložíme na polovicu a umiestnime na okraj dolnej časti trupu (kde nie je zips). Od nástrihu na každú stranu 10-12cm. Dolnú časť trupu, dno vaku a pútka spojíme zošitím na 1cm a okraje obnitkujeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. Pripravíme si šnúrky (2 x 180cm) a navliekač na gumu. Uchytíme šnúrku do navliekača a vedieme cez obidve časti tunela dookola. Konce ešte prevlečieme cez pútko a spravíme uzol. Rovnakým spôsobom postupujeme na druhej strane vaku.

 

 

 

 

Veríme, že náš postup bol nápomocný. Tešíme sa na ďalší spoločný projekt :)

AKO UŠIŤ ŠPORTOVÝ VAK Z PANELU

AKO UŠIŤ ŠPORTOVÝ VAK Z PANELU
Inšpiráciu na šitie nájdete vo videu.