Ako si ušiť desiatové vrecko s vreckovkou + video návod

Ako si ušiť desiatové vrecko s vreckovkou
+ video návod
=

Dizajnový polyester

Školský rok sa čoskoro začne a k tomu náležite patrí "naháňanie" školských potrieb. Určite sa už pomaly obzeráš po kúskoch, ktoré budú tvoje ratolesti využívať. Desiatové boxy patria k tomu tiež. Čo keby si tento školský rok pripravila pre svoje deti ekologické balenie, do ktorého im budeš môcť každé ráno zabaliť akúkoľvek desiatu? Ukážeme ti, aké jednoduché bude, ušiť si s nami rolovacie desiatové vrecko a jednoduchú bavlnenú vreckovku.

Čas výroby: 40 minút
Náročnosť: vhodné aj pre začiatočníkov

Budeme potrebovať:


Látka

Pre ušitie desiatového vrecka sme si vybrali polyester s originálnou potlačou. Naše vrecko bude nielen praktické, ale aj pekné. Čiastočne nepremokavá látka polyester, nazývaná aj kočíkovina, je impregnovaná na rubovej strane PU (polyuretánom), ktorý robí tento materiál čiastočne vodeodolný. Polyester má zároveň vysokú odolnosť proti oderu a naťahovaniu.

Látka má potlač s certifikáciou OEKO TEX STANDARD 100 clas I (od r.1992 medzinárodný testovací a certifikačný systém pre textílie vyrobené iba zo zdravotne nezávadných materiálov). Tento materiál potláčame v našej vlastnej výrobe a tak si môžeš vybrať z našich unikátnych vzorov.

1. Pripravíme si strihovú šablónu. Táto strihová šablóna bude veľmi jednoduchá. Narysujeme ju na papier a vystrihneme. Presné rozmery nájdeš na obrázku pod týmto textom.

2. Vyberieme si vhodnú látku (v našom prípade dizajnový polyester) a dáme ju do priehybu. Budeme strihať látku dvojmo, čiže dve vrstvy na raz. Proti posunutiu materiálu odporúčame použiť praktické ťažítko, ktoré využijete aj v ďalších krokoch.

3. Napolohujeme strih na látku čo najbližšie k okraju materiálu.

4. Strih zaťažíme ťažítkami, aby sa neposúval, vďaka tomu nám pekne priľahne k materiálu. Pokiaľ máme strih na tvrdšom papieri nie je nutné použiť špendlíky. Postačia nám ťažítka. Obkreslíme strih. Nezabudni zakresliť prestrih. Táto značka nám bude naznačovať umiestnenie suchého zipsu.

5. Po obkreslení vystrihneme diely z látky. Keďže sme strihali dvojmo, získali sme naraz prednú aj zadnú stranu desiatového vrecka.

6. Skontrolujeme si podľa strihovej šablóny zákres, ktorý znázorňuje umiestnenie suchého zipsu.

7. Vezmeme si 20 cm suchého zipsu. Suchý zips sa skladá z dvoch pásov. Jeden je z plyšu a a druhý z háčika. Položíme si ich na vystrihnuté diely. Naznačená línia určuje stred umiestnenia suchého zipsu.

8. Našpendlíme suchý zips na diely.

9. Našijeme suchý zips na prednú aj zadnú stranu desiatového vrecka. Našívame ho čo najbližšie pri okraji, rovným stehom. V mieste zmeny smeru sa na zdvihnutej pätke otočíme a šijeme plynule pri okrajoch suchého zipsu. Takto našijeme oba suché zipsy.

10. Položíme prednú aj zadnú stranu desiatového vrecka lícom k lícu. Pomocou krajčírskych štipcov si ich spojíme, aby sa nám pri šití diely nehýbali.

11. Prešijeme bočné okraje desiatového vrecka. Šijeme po rubovej strane.

12. Prešijeme rovno aj spodnú stranu desiatového vrecka. Stále šijeme po rubovej strane. Diely máme stále položené na sebe lícom k lícu.

13. Budeme zošívať spodné rohy vrecka. Spojíme si bočný šev so spodným švom pomocou krajčírskym štipcov. Potom ich prešijeme klasickým rovným stehom. Takto si ušijeme oba rohy. Budeme šiť na 0,5 cm.

14. Zapracujeme vrchný okraj vrecka. Urobíme to jednoducho. Na dva krát podohneme vrchný okraj. Podohneme ho na cca: 5mm. Toto podohnutie potom zošpendlíme špendlíkmi alebo krajčírskymi štipcami. Tip : Pri tomto materiáli odporúčame pri pomocných prácach používať štipce. Polyester je pevný a špendlíky by ťažšie prechádzali cez vrstvy materiálu. Ľahšie sa vám bude pracovať so štipcami.

15. Takto si dookola podohneme celý horný okraj a tým ho pripravíme k šitiu. Potom prešijeme podohnutie rovným stehom. Budeme šiť po rubovej strane.

16. Budeme si teraz preštepovávať bočné kraje, aby sme dosiahli krajší tvar vrecka. Zvýrazníme tým bočné kraje. Najskôr si odmeriame šírku bočnej strany, ktorá nám vznikla zošitím spodných rohov. Celú túto šírku prenesieme na hornú časť.

17. Pomocou štipcov si naznačíme bočné kraje a pripravíme desiatové vrecko na prešívanie. Budeme ho prešívať od jedného bočného vrchného kraja, cez spodný kraj, až po vrch druhého bočného kraja. Budeme prešívať jeden krát a v mieste zmeny smeru šitia budeme vrecko na zdvihnutej ihle otáčať. Šijeme čo najbližšie k okraju (1-2mm). Toto šitie je ozdobné, aby sme dosiahli krajší tvar desiatového vrecka a aby sa nám aj lepšie a ľahšie rolovalo. Ak si neveríš, že udržíš peknú líniu šitia, nemusíš ho prešívať. Základnú funkčnosť vrecka to nenaruší.

18. Takto si prešijeme obe strany vrecka.

Takéto rolovacie, desiatové vrecko je praktické, rýchlo sa ušije, je ekologické a navyše dizajnové 😉

Pokiaľ chceš svoj projekt ešte vylepšiť. Poď si s nami ušiť aj bavlnenú vreckovku v rovnakom dizajne 🙂. Postup je v tomto prípade veľmi jednoduchý.

1. Na látku si zakreslíme štvorec o veľkosti 40x40 cm.

2. Vystrihneme si zakreslený štvorec o veľkosti 40x40 cm.

3. Pohodneme si okraje vystrihnutého štvorca na cca 0,5 cm na jeden krát a potom rovno na dva krát. Odporúčame prežehliť tieto okraje. Lepšie sa nám potom budú prešívať.

4. Prežehlené okraje budeme prešívať. Šijeme po rubovej strane vreckovky a šijeme čo najbližšie k podohnutej záložke. V mieste, kde sú rohy, sa pri šití na zdvihnutej pätke otočíme a budeme plynule pokračovať, až kým neprešijeme všetky kraje vreckovky dookola.

Bavlnenú vreckovku máme hotovú. Ušili sme ju rýchlo, ale poslúži nám dlho. Je praktická a ekologická. Vďaka prírodnému materiálu ju môžeme prať často a opakovane. Môžeme ju používať namiesto papierovej vreckovky na zabalenie desiaty alebo na utretie (pokiaľ sa Tvoje ratolesti pri jedení desiaty zašpinia). Určite nájde využitie aj počas jesenného chrípkové obdobia 😉

Mysli na to, že zo 40 cm materiálu môžeš (vďaka šírke materiálu), ušiť rovno tri takéto vreckovky a desiatové vrecká 🙂

Nech dlho poslúžia!


Ako si ušiť desiatové vrecko

Čo tak ale ušiť si praktické rolovacie vrecko na desiatu?
Vymysleli sme pre vás veľmi jednoduchý návod - ako na to. Naše desiatové vrecko bude praktické, ale aj pekné, lebo si ho ušijeme z kvalitného dizajnového polyesteru.
Poď si ho s naším jednoduchým návodom ušiť.